TEKLİF FORMU


Gsm – Whatsapp : 0532 134 08 98 – 0532 509 37 91

Bizi Takip Edin:
 
Zafer Çapkın Kına Organizasyon > Kına gecesi organizasyonu  > Eski Türk Geleneklerinde Kına Gecesi
eski tÜrk geleneklerinde kIna gecesi

Eski Türk Geleneklerinde Kına Gecesi

Eski Türk Geleneklerinde Kına Gecesi Nasıl Yapılırdı?

Kına nedir,  Nasıl elde edilir?

Kına ağacının yapraklarının kurutularak toz haline getirilmesiyle elde edilen kına, Arapça ‘hına’ kelimesinden gelmektedir. Toz halinde satılan kınalar, az miktarda su eklenerek bulamaç haline getirilerek hazırlanır.

Şifalı olduğu düşünülen kına bazı yerlerde ellere, parmaklara ve saçlara da uygulanmaktadır. Bazı yörelerimizde kına hamurunun içerisinde az miktarda zeytinyağı ve demlenmiş çay da eklenmektedir.

Ülkemizde bereketin ve korumanın sembolü olan kına kültürümüzde Allah’a adandığı için kurban edilecek hayvana, vatana adandığı için askere gidecek gence ve ailesine adandığı için de geline yakılmaktadır. Günümüzde gelin kına törenleri en fazla uygulan geleneklerimizin başında gelmektedir.

Kına Gecesi Gelenekleri Nelerdir?

İster geleneksel ister modern tarzda olsun kına gecesi öncesinde bazı hazırlıkla yapılması gerekir. Kına organizasyonu yapan firmalar, Mekânın süslenmesi, davetlilere verilecek hediyelerin hazırlanması veya gelin adayının kıyafetine kadar birçok detay bulunur.

Kına geceleri hem hüznü hem de mutluluğu barındıran özel gecelerdir. Geleneksel kına gecesi kız evinde ve sadece kadınlar arasında yapılır. Damat tarafından bazı kadınlar da davet edilir. Ancak günümüzde hem erkek hem de kadınların katıldığı daha modern ve bekârlığa veda tarzında konseptlerle kına geceleri düzenlenmektedir.

Kına gecelerinde geçmişten günümüze değişmeden yapılan bazı geleneksel uygulamalar vardır.

Geleneksel Kına Kıyafeti Bindallı veya Kaftan

geleneksel-kına-gecesi Eski Türk Geleneklerinde Kına Gecesi
geleneksel kına gecesi

Gelin adaylarının kına gecesinde giydikleri elbiseye “bindallı” denilmektedir. Bunlar ağırlıklı kırmızı olmakla birlikte günümüzde çok çeşitli renklerde olmaktadır. Genellikle üzeri Türk motifleriyle işli bu kıyafetleri tamamlayan taç ve saç aksesuarları da bulunur.

Günümüzde bindallı yerine gece elbisesi üzerine, gene çok çeşitli renklerde ve işlemelerdeki kaftanlar giyilmektedir. Gecenin ilerleyen saatlerinde gelinin daha rahat hareket etmesi için kaftanlar çıkartılır.

Kına nasıl yakılır? Kına Yakma Töreni

Tüm misafirler geldikten sonra gelin adayı salonun ortasında, başına kırmızı ve allı pullu bir örtü ile oturulur. Salonun ışıkları karartılır ve gelinin yakınları ve arkadaşları ellerinde mumlarla içeri girerler. Hep birlikte gelin adayının çevresinde dolanarak şarkı söylerler.

Kına yakma ritüelinde en fazla söylenen şarkı “Yüksek Yüksek Tepeler” isimli halk türküsüdür. Oldukça duygusal olan bu şarkı sırasında tüm davetlilerin hüzünlenip ağlamaması mümkün değildir.

Gelinin en yakın arkadaşı ya da kız kardeşi özel kına tepsisinde içerisinde mum yanan kına tepsisini taşır. Kına tepsisini taşıyan kişi gelinin yanına gelir ve oturur.

Kınayı yakacak kişi ailede yaşça en büyük kişidir. Kına duayla, gelinin sağ eline yakılır ve içerisine de altın konulur. Kınanın üstü ipek bir mendille bağlanır. Kına tüm gece gelin adayının elinde kalır ve sabah yıkanır. Geleneksel bir kına töreninde damat sadece kına yakma ritüeli sonrası çağrılır ve daha sonra da törenden ayrılır.

Danslar ve Halaylar

Kına gecelerinin vazgeçilmezi danslar ve halaylardır. Özellikle yöresel halk türküleri ve halk dansları ile kına gecesi daha hareketli ve eğlenceli geçer.

Kına Gecesinde Testi Kırma Geleneği

Anadolu’ya Balkanlardan gelen bu gelenek ağırlıklı olarak Ege bölgesinde olmak üzere diğer bölgelerimizde de uygulanan bir gelenektir. Toprak bir testi içerisine tüllere sarılı para, şeker veya çikolatalar konulur. Damat adayı salonun ortasında sandalyeye oturulur. Gelin elinde testiyi sallayarak etrafında oynar ve en olmadık anda testiyi yere atarak kırar. Damat kına gecesine sadece bolluk ve bereketi temsil eden bu ritüel sırasında katılır.

İzmir’in en iyi kına organizasyon firması zafercapkinkinaorganizasyon.com olarak geleneklerimizi yaşatmak ve bütçenize uygun kına törenleri ile sizlerin yanındayız. Her konsepte uygun donanımlarımız ve kıyafetlerimiz ile en ince detayına kadar düşünülmüş, sorunsuz kına organizasyonu için bizi arayabilirsiniz.

WhatsApp chat